Den matky

„Bůh stvořil člověka k obrazu svému, k obrazu Božímu stvořil jej: jako muže a ženu je stvořil.“ Bible, Genesis 1,27

Opakuji se, že? Úvodní verš je stejný jako u prvního příspěvku, že? Víte proč? Protože mě oslovuje znova a znova. Co je to tentokrát?

Bůh nás stvořil, stvořil nás ke svému obrazu. Jestliže jsme tedy jeho obrazem, máme sami tvořit. Z knihy Genesis víme, že naším úkolem, úkolem lidí, je starat se o vše živé. To je celkem rozmanitá a tvůrčí činnost.

Čím dál tím víc si uvědomuji, jak moc potřebuji něco vytvářet rukama. Nakreslit obrázek, uplést šálu, zašít ponožky, upéct chleba, natrhat a uvázat květinu, napsat dopis či blahopřání. Moc mi to chybí. Chybí mi čas, kdy se soustředím na „něco jiného“. Možná ten pocit znáte: vzít do ruky tužku, papír, lepidlo, vlnu či jehlice a ocitnout se v jiném světě. Problémy odplouvají, starosti mizí, jste jen vy a vaše tvorba. Po skončení této akce máte lehčí hlavu a mnohem větší a širší pohled na to, co vás trápilo. Přesto tak málo tvoříme. Proč?

Poslední dobou narazíme na internetu na řadu DIY (do it yourself, udělej to sám) návodů. Přesto řadu věcí raději koupíme. Je totiž snazší ponožky koupit než uplést, chleba koupit než upéct, přání vybrat než vyrobit. Není to škoda? Myslím, že je. Důkazem může být i to, že Anne Marie Jarvis, zakladatelka svátku matky, ve výsledku prosazovala jeho zrušení. Nemohla se totiž dívat, jak se svátek odkazující na lásku a vděčnost mění v hon za ziskem a vlastní oslavu (více zde).

Anne to vystihla. Tvorba je o čase. Kolik času my věnujeme sobě samým a našim milovaným? Vytvoříme prostor pro lásku, nebo se budeme snažit koupit i to, co koupit nelze?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: