Jak předejít naštvanosti

„Neste břemena (tíhy) jedni druhých, a tak naplňte (naplníte) zákon Kristův.“ Bible, Galatským 6,2

Ó, jak známý to verš! Tak oblíbený, tak často citovaný, tak lehce zneužitelný. Obzvlášť, když ho vytrhneme z kontextu. Kdo z nás nikdy neměl pocit, že je jeho povinností druhému pomoci právě proto, že tím (snad) udělá radost Bohu?

Já tento pocit moc dobře znám. Jak moc mě tedy překvapilo, když o pár veršů dále (Gal 6,5) čteme: „Neboť každý ponese svůj vlastní náklad (břemeno, míněna vlastní zodpovědnost každého člověka před Bohem).“ Neodporuje si to? Na první pohled ano, ale jakmile se podíváme na význam a porovnáme text s dalšími odkazy (Řím 14,12, 2Kor 5,10), zjistíme, že ne.

Každá z nás je zodpovědná za svůj život, za svá rozhodnutí, za své pocity, nálady, myšlenky, za to, jak si rozvrhne čas. Svá rozhodnutí jednou budeme obhajovat my samy, nikdo jiný. Nemůžeme hodit svou zodpovědnost na svého manžela, nadřízeného, kamarádku, děti, dokonce ani na Ježíše.

Zároveň ale nemáme přebírat zodpovědnost druhých na sebe. Ano, máme jim pomoci, máme jim být oporou a posilou, máme nést jejich břemena spolu s nimi. Spolu, ne za ně. Můžeme a máme předávat své zkušenosti dál.

A tak nehledejme důvody (výmluvy), proč něco nejde, proč to není v našich silách, a nepředávejme svá břemena druhým. Neřešme břemena druhých, ale budujme je tak, aby příště podobnou těžší situaci zvládli sami.

Přiznání závěrem: Toto zamyšlení jsem napsala hlavně pro sebe. Bojuji s jedním i s druhým extrémem. Neřeším, co bych měla, a řeším, co bych neměla. A hádejte co? Jen z toho mám velkou hlavu, vyřešené není nic a já jsem pak akorát tak naštvaná…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: