Proč je důležité ZNÁT své jméno?

„A v den, kdy je stvořil, dal jim jméno Adam (to je Člověk).“

Bible, Genesis 5, 2

„A dáš mu jméno Ježíš; neboť on vysvobodí svůj lid z jeho hříchů.“

Bible, Evangelium podle Matouše 1, 21

Každý z nás má své jméno a bereme ho tak nějak automaticky. Prostě to tak je. Bez něj bychom vlastně ani nebyli, neměli bychom rodný list, občanku, nic. Moc nad ním nepřemýšlíme. Není to ale škoda?

V Bibli je mnohokrát zmíněno, kdo jméno vybral a dal. Někdy to byl otec, jindy matka. Někdy otec změnil jméno vybrané matkou. Vždy to jméno ale odráželo skutečnost. Vypovídalo o člověku, kterému bylo dáno. Izák (Smíšek) dostal jméno podle toho, že přinesl do života své matky smích. Jákob (Úskočný) zase ve svém životě přechytračil kde koho. Nejdůležitější ale vždy bylo a je, jak dotyčného pojmenoval Hospodin.

Víte, co Hospodin udělal, když se mu jméno dané osoby nelíbilo? Přejmenoval ho/ji. A co se stalo? Naprosto se změnil život těch lidí. Známým příkladem je Abram a Sáraj, které v rámci smlouvy přejmenoval na Abrahamu a Sáru a pak teprve došlo k naplnění zaslíbení o potomstvu, které Abraham obdržel už několikrát před tím. Dalším krásným příkladem je Jákob, který si doslova vybojoval nové jméno Izrael (Zápasí Bůh). A jak se dočítáme v Bibli a v historii Izraele (státu) obecně, je to tak. Nebo učedník Šimon (Naslouchající) dostal jméno Petr (Skála). A Saul (Vyžádaný), který pronásledoval první křesťany, je spíš znám jako Pavel (Skromný). A když se podíváme dál, zjistíme, že Hospodin jména dává. Pojmenoval Jana Křtitele (Jan – Hospodin je milostivý). Pojmenoval Ježíše (Bůh zachraňuje).

Proč o tom píši? Protože každý z nás má jméno s nějakým významem, odvozené od něčeho konkrétního, spojené s nějakou jinou osobou. V tomto světě je to jen jméno, opakuje se (něco jako židle nebo stůl, prostě víš, o čem / o kom je řeč a konec). Ale v tom duchovním nám dává určitou moc. Říká, kým jsme. Kým jsme pro Hospodina, kým jsme pro ďábla. Jak nás vidí oni. Proto (pokud jsi křesťan) se ptej Boha, jak se jmenuješ v jeho očích. A pokud ho neznáš, modli se, aby se ti dal poznat a aby ti dal poznat tvoje jméno. A pak to jméno přijmi.

Moje jméno je Anna. Překládá se jako „milá, milostivá či milostiplná“. Odvozené je od jména Chana, které nesla matka proroka Samuele. Chana se hodně modlila. Modlila se, aby jí Hospodin dal syna. A on jí ho dal, naplnil ji svou milostí. A to jsem i já. Naplněná milostí Hospodina, Boha nejvyššího.

A proto se tě ptám, kdo jsi?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: