Dům na skále

A tak každý, kdo slyší tato má slova a plní je, bude podoben rozvážnému muži, který postavil svůj dům na skále. Tu spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice, a vrhly se na ten dům; ale nepadl, neboť měl základy na skále. Ale každý, kdo slyší tato má slova a neplní je, bude podoben muži bláznivému, který postavil svůj dům na písku. A spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice, a obořily se na ten dům; a padl, a jeho pád byl veliký.“ Když Ježíš dokončil tato slova, zástupy žasly nad jeho učením; neboť je učil jako ten, kdo má moc, a ne jako jejich zákoníci.

Bible, Evangelium podle Matouše 7, 24 – 29

Poslední dobou na mě toto podobenství „útočí“ ze všech stran. V knížkách, v kázáních, v Bibli, v právě zažívaných situacích. Hodně se mě dotýká a nutí mě přemýšlet nad tím, kterým stavitelem jsem. Stavím na písku, nebo na skále?

Už od dob nedělní školy jsem byla až do teď přesvědčená, že je to jasný. Že přece, když věřím v Boha, Ježíše, Ducha svatého a v pravdivost Bible, stavím na skále a jinak to nejde. Jenže… Ono to tak asi není.

Ta dětská představa, že se staví buď na skále nebo na písku, není úplná. Skála evangelia totiž není někde na kopci. Není to blok skály, na kterou by stavitel šplhal a lezl na laně, jejíž vrchol je nedostupný. Ne. Skála je dole. Na zemi. V zemi. Pod vším tím pískem. Člověk se k ní musí prokopat. Vyházet všechen ten balast a prach života, všechny tradice a zvyky z církve. Jít na dřeň, kleknout před Boží trůn. Nechat všechno shořet a pak stavět dům s Ježíšem. To on je ta skála.

Víte, evangelium není populární. Nejde s dobou, nemění se. Je čisté a radikální. Vyžaduje odvahu a pokoru. Hodně pokory. Protože zas a znova zjišťuji, jak málo pevné jsou mé základy. Jak moc písku ještě je mezi mnou a tou skálou. Takže jdu znova pokleknout a v Duchu a modlitbě zas a znova odhazovat ten písek, aby má víra stála na té skále a ne písku. Na čisté, nepřikrášlené, nezměněné dobré zprávě o Ježíši Kristu, a ne na zvycích, tradicích a líbivých slovech.

PS: Pokud chcete zjistit něco víc, doporučuji knížku Dobrý základ od Zaca Poonena, která je dostupná online.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: