Genesis 2,25

Oba dva byli nazí, člověk i jeho žena, ale nestyděli se.

Bible, Genesis 2,25

První použití slova žena v celé Bibli, alespoň v českém překladu, a hned ve velmi zajímavé souvislosti… I po cca 6000 letech je téma studu a nahoty stále aktuální.

Žijeme v době, kdy ve větších městech narazíme na obraz spoře oděné ženy takřka na každém kroku. Na zastávce, v metru, ve výlohách. Najít současný film bez nahoty je často také oříšek. Udílí se cena „Sexistické prasátečko“ za reklamu, kde je ženské tělo použito ke zvýšení prodeje naprosto nesouvisejícího produktu. Druhým extrémem je hnutí „Me too“, kde ženy i po mnoha letech nařkávají muže z kde čeho. Na jedné straně je tělo ženy adorováno, na druhé naprosto dehonestováno. Zamýšlel to takto Bůh?

Věřím, že ne. Věřím, že nás stvořil jako muže a ženu. Jako dvě rovnocenné bytosti, které si mají být oporou. Vzájemně se neshazovat, nehledat na druhém pohlaví chyby, ale naopak mu pomáhat růst a rozvíjet se. Pro člověka totiž není ani tak těžké, být nahý, jako otevřený. Jako odhalit někomu svou duši, své nitro. Ukázat, kde má slabiny, kde je zranitelný, kde potřebuje pomoc. A to je těžké. Dovolím si říci, že v dnešní době, která se žene za dokonalostí, hodně těžké.

A možná právě na to, má tento verš ukázat. Že se před sebou muž a jeho žena nestyděli, nebáli, otevřít a říct tomu druhému, co cítí, co prožívají, co je tíží, co jim dělá radost. Vždyť oni se nestyděli, nebáli, pojmenovat společně veškeré stvoření! Povolili jeden před druhým uzdu své fantazie a díky tomu známe slova jako žirafa, prase či lev.

Tak to pojďme také zkusit! Tvořme, mluvme a buďme nahé – upřímné.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: