Genesis 12,18

Farao tedy Abrama předvolal a řekl: „Jak ses to ke mně zachoval? Proč jsi mi nepověděl, že to je tvá žena?“

Bible, Genesis 12,18

Kdo ten příběh neznáte, tak si ho určitě přečtěte. Je hodně poučný. A i ten druhý, kdy se něco podobného stalo u Abímeleka (další král). Jsou v nich zajímavé dvě věci – „polopravda“ a z ní plynoucí cizoložství, nevěra.

Jaká „polopravda“? Ona Sáraj (Sára) ani Abram (Abraham) nelhali, když o sobě mluvili jako o sourozencích. Měli stejného otce, jinou matku. Ale nebyla to celá pravda. Ta zahrnovala jejich manželství. V obou případech zamlčeli podstatnou a velmi důležitou skutečnost, jen aby si vlastními silami zajistili bezpečí a že se jim bude dařit (od obou panovníků Abraham dostal docela balík).

A tím, že neřekli celou pravdu, vlastně vmanipulovali panovníky do hříšného jednání. Ti chlapíci nic netušili a najednou je Hospodin trestá! Byli v tom naprosto nevinně. Uvěřili danému slovu. Jasně, možná si tím Abraham fakt zachránil život, ale za jakou cenu? Za cenu nečestného jednání.

Zvláštní ale je, že ani v jednom případě Hospodin Abrahamovi a Sáře nic nevyčítá. A to k nim mluvil celkem často. Vždy se postavil na jejich stranu a trestal, z lidského hlediska, nevinné panovníky. Ti Sáru ještě vyplatili! A kdyby se Abraham nemodlil, tak by se chudák Abímelek nedočkal už žádného potomka. A nejen on, ale všichni v jeho domě!

Nespravedlivé? Zvláštní? Podivné? Ne. Prostě Boží. Boží jednání v praxi. I když padáme, i když hřešíme, i když bereme věci do vlastních rukou a nespoléháme na něj, on při nás stojí a zastane se nás. Abraham a Sára mu patřili, byli lidmi zaslíbení. A díky Ježíši Kristu a jeho oběti se toto zaslíbení vztahuje na všechny, kdo svými ústy vyznávají, že Ježíš je Pán.

Pokud máš jakékoli dotazy, neváhej mi napsat. Nebo se ozvi lidem na hledamboha.cz. Neodkládej to, do večera své dotazy zapomeneš ;).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: