Genesis 16,3

Vzala tedy Abramova žena Sáraj svou otrokyni, Hagaru egyptskou, deset let po tom, co se Abram usadil v kenaanské zemi, a dala ji svému muži Abramovi za ženu.

Bible, Genesis 16,3

První, co mě při čtení tohoto verše napadá, jsou takové ty klasické úvahy, které znám z kázání – ukázka nedůvěry v Boha, málo trpělivosti, dělání si, co chceš, neposlušnost s následky do mnoha dalších generací,… Jenže toto všechno má i druhou stranu mince – milujícího Boha.

Mám pocit, že se začínám opakovat, ale ono to nejde jinak. Hospodin, Bůh Stvořitel, je, byl a bude Bohem lásky. On je láska. A láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne. (Bible, 1. list Korintským 13,4–8)

Nedá se vydráždit a nepočítá křivdy. Vidíte to? Sáraj tady dráždila hada bosou nohou. Ponoukla Abrama k tomu, aby vzali věci do svých rukou. Naprosto jasně svým jednáním obvinili Boha ze lži – z planého zaslíbení. Hospodin měl veškeré právo je potrestat, vykašlat se na ně, říct jim, ať si tedy i dál dělají, co chtějí. Ale to on neučinil. Naopak. Zahrnul svou láskou i Hagaru a jejího syna. Dokonce přímo k Hagaře poslal svého posla, jen a speciálně pro ni!

Hospodin ve své lásce k nám přikrývá naše chyby, poklesky i provinění. Je ochoten nám odpustit a opět nás nasměrovat. Chce nás zahrnout svými dary a požehnáním, ačkoli my to ještě nevidíme. Ale když už zvládáme věřit v jeho existenci, tak už není o tolik těžší věřit, že to s námi myslí dobře, no ne? 🙂

1 komentář: „Genesis 16,3

Add yours

  1. Abraham, Sára a Hagar je velice poučný příběh. Snaha Sáry nečekat na Boha a jednat podle svého. Abrahamova „poslušnost“ k rozhodnutí manželky (možnost dát otrokyni do postele manželovi a pak dítě při porodu si „převzít“ určitým rituálem byla v té době normální). Hagařina „vzpoura“ a „levoboček“ Izmael. … Ale hlavně zde vidím ty následky, které mělo Sářino rozhodnutí. Ano, „Hospodin ve své lásce k nám přikrývá naše chyby, poklesky i provinění“, ale nenapravuje naše chyby a omyly, nesnímá z nás zodpovědnost.

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: