Genesis 18,10

I řekl jeden z nich: „Po obvyklé době se k tobě určitě vrátím, a hle, tvá žena bude mít syna.“ Sára naslouchala za ním ve dveřích stanu.

Bible, Genesis 18,10

O nás bez nás. Absolutně. Hej! Představte si to z pohledu Sáry.

Z ničeho nic se u vás objeví dva týpci, manžel vás pošle jim navařit. Tak poslušně jdete. Oni si venku klábosí, vy se ve stanu lopotíte s jídlem. Ve stanu! Takže slyšíte, o čem se baví. Víte, že se na vás ti týpci ptali. Takže i jim je jasný, že je slyšíte. A i tak jen tak mimochodem jeden řekne, že za pár měsíců budete mít dítě. Hahaha. Já? Já, která už pár let nemám ani měsíčky, ani ovulaci? Hahaha.

Taky byste se smály? Já asi jo. V první reakci skoro určitě. Vždyť to zní jako vtípek… Vážně? Ne, není to vtípek. Je to potvrzení toho, co Hospodin slíbil Abrahamovi. Sára doteď o tomto zaslíbení slyšela pouze z úst svého muže. Myslím, že už nad tím dost možná mávla rukou jako nad jeho výmyslem. Už to bylo pasé. Už si prožila zklamání a naději tolikrát, že už se tomu jen smála. Myslím, že to byl smích z frustrace, zklamání a zmařené naděje. Takový ten smích, který už je jedinou obranou, kterou máte.

Představuji si, že Sára už byla na konci sil. Že už chtěla sen o vlastním synu nechat za sebou a jít dál. A najednou je to tu zaslíbení zase. A tentokrát mluví někdo jiný než Abraham. Možná to byla Boží odpověď na její tiché volání a beznaděj. Možná to byla odpověď na modlitby, o kterých věděl jen Hospodin. Každopádně to bylo potvrzení Božího zaslíbení jak pro ni, tak pro Abrahama z úst někoho dalšího.

A tak si přeji, abych dokázala z úst druhých slyšet zprávy, které Bůh posílá přímo mně. Abych je nepřeslechla ani je nebrala na lehkou váhu, ale přistupovala k nim s pokorou, úctou a chvěním.

1 komentář: „Genesis 18,10

Add yours

  1. Mě se ten verš spojuje s tím jak Sára vzala věc do vlastních rukou – viz příběh s Hagar a Izmaelem. „Svou ženu nebudeš už nazývat Sáraj, její jméno bude Sára (to je Kněžna)“. Už tento verš mi něco napovídá. A při pozorném čtení přichází otázky: Co Izák udělal po obětování na hoře? Šel Abraham ke služebníkům se synem? Proč šel jinam než se uvádí, že bydlela Sára? Jak asi psychicky zapůsobila uvedená událost na Izáka? Písmo neřeší podrobnosti, ale člověk se někdy zvědavě ptá …

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: