Genesis 24,5

Služebník mu na to odvětil: „Co když mě ta žena nebude chtít následovat sem, do této země? Mám tvého syna zavést zpátky do země, z níž jsi vyšel?“

Bible, Genesis 24,5

Často se setkávám s názorem, že žijeme v době (a místě), kdy (a kde) ženy konečně mají svá práva. Kdy je konečně slyšet jejich hlas. Kdy se mohou rozhodnout dle svého uvážení, kdy otcové, bratři či manželé nepostrkují ženu sem a tam, jak se jim zlíbí. V tomto verši ale čtu něco úplně jiného…

Služebník dostal za úkol dojít synovi svého pána pro manželku. A hned se ptá, co má dělat, když ta žena nebude chtít jít. Ne „co kdyby mi ji nechtěl dát její otec, co kdyby ji nechtěl pustit“, ale „co když ta žena nebude chtít jít“. To znamená, že ten služebník se pohyboval ve společnosti, kde žena mohla říct ne, kde měla hlas. A byla respektována.

To je úžasné! Vždyť tak jsem byla stvořena! Ne abych byla služkou, nebo abych vládla. Ale abych byla na jedné rovině s mužem. Jako pomoc jemu rovná. Jako jeho protějšek – partner.

Jsem vděčná za to, že žiji tady a teď, že nemusím bojovat o možnost volit, studovat, vybrat si partnera, místo pro život. Jsem vděčná za to, že žena není vnímána jako domácí služka. Modlím se ale za to, abych nevládla svému muži, abych ho svým chováním nesrážela a nesnižovala. Abych dokázala přikrývat jeho slabiny, stejně jako on přikrývá ty moje. Abychom se vzájemně doplňovali víc a víc. Abychom uměli nechat druhého vyniknout tam, kde má silné stránky (i když to třeba nechápeme), a společně tak mohli růst, rozvíjet se, motivovat sebe, své děti i okolí.

Bůh nás stvořil k obrazu svému, jako muže a ženu nás stvořil. Dohromady jsme ten obraz, vrchol jeho stvoření. Tak buďme slyšet a zároveň slyšme.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: