Genesis 24,8

Kdyby tě snad ta žena nechtěla následovat, budeš své přísahy zproštěn. Jen tam mého syna nezaváděj!

Bible, Genesis 24,8

Zajímalo by mě, jaké bylo prostředí, z kterého Abraham odešel a kam posílá služebníka. Zajímalo vás to někdy taky?

Na jedné straně má služebník přikázáno přivést odtamtud manželku pro Izáka, na druhou stranu tam ale Izáka nesmí zavést. Trochu rozpor, ne? O co tam šlo? Čím byly tamější ženy tak výjimečné, že chtěl jednu z nich Abraham získat pro svého syna (předpokládám, že chtěl pro něj to nejlepší) a proč nesměl jeho syn do tohoto prostředí?

Co to znamená? Proč je to v Bibli zaznamenáno? Hlavně, když tam najdeme i ono známé „Proto opustí muž otce i matku a připojí se k své manželce, a budou ti dva jedno tělo“ (Efezským 5,31), které vyznívá spíš naopak – že muž odchází do domu své ženy, tedy k její rodině.

Domnívám se, že šlo především o bohy a Boha. Že Abraham měl vztah k Hospodinu, měl od něj zaslíbení, která se naplňovala a kterým věřil. Předával tuto svou víru svému synu a chtěl, aby se Izák stal synem zaslíbení. Aby jím byl po celý svůj život. Věděl, že pokud Izák přijde někam, kde všichni ostatní uctívají jiné bohy, podlehne. A tak ho chtěl ochránit. Chtěl pro něj ženu, u které znal příbuzné, výchovu, sociální postavení, určité smýšlení. Ženu, která tušila, kam odchází a co ji čeká. A myslím, že doufal, že ji zpracuje na svou víru (a nebo taky ne).

A se mnou je to stejné. Pokud se chci přiblížit Hospodinu, potřebuji a musím opustit to, co mě od něj odvádí. Někdy to je internet, jindy fantasy literatura (mám ji hodně ráda a snadno při čtení ztrácím pojem o čase). Někdy musím na chvíli odejít ven a být sama bez dětí i muže a jindy potřebuji na nějakou bohoslužbu či konferenci, kde dostanu Boží přítomnost takřka naservírovanou.

Vždy to ale je o tom, že opustím prostředí, kde „vládnou jiní bozi“, a jdu tam, kde je Hospodin. Kéž tato místa dokážeme opouštět s lehkostí a radostí. Amen.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: