Soudců 9,54

Rychle zavolal svého zbrojnoše a poručil mu: „Vytas meč a usmrť mě, ať o mně neříkají: ‚Zabila ho žena!‘“ Mládenec jej tedy probodl a on zemřel.

Bible, Soudců 9,54

Být zabit ženou byla potupa. Co jsem tak kdy četla, tak vždy a všude. A dnes tomu není jinak. Ono totiž lze zabíjet i slovy. Stejně jako jimi jde budovat. A jsem to já, kdo se rozhoduje, jaký účinek má slova budou mít.

Na začátku našeho manželství mi můj muž řekl, že by byl rád, kdybych ho před svou rodinou neshazovala. Já si ani nebyla vědoma toho, že to dělám. Ale měl pravdu. Ze strachu ze své mamky, který byl v té době stále ještě velký, jsem chtěla za všech okolností vypadat jako ta lepší a bezchybná a všechny chyby (třeba v komunikaci), které nastaly, jsem shazovala na něj. Trvalo mi dlouho, než jsem zjistila, čím to je a co dělám. A stále si na to musím dávat pozor.

Další možností, jak někoho slovně zabíjet, jsou nevhodné historky vytažené ve špatnou chvíli nebo vytažené přímo proto, aby byl druhý ponížen. Nebo pak taky tón hlasu, kterým mluvím. Nebo pomluvy, polopravdy, neověřené storky. Nebo i jen zbytečné tlachání. Nebo, a to je můj velký problém, skákání do řeči, přerušování druhého a mluvení místo naslouchání.

Ne nadarmo v Bibli najdeme:

Někdo tlachá, jako by probodával mečem, kdežto jazyk moudrých hojí.

Bible, Přísloví 12,18

A tak se modlím, ať toto platí i o mně a mém jazyku. Amen.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: