1. Samuelova 25,37

Ráno, když Nábal vystřízlivěl, oznámila mu jeho žena, co se událo. Tu ho ranila mrtvice a ztuhl jako kámen.

Bible, 1.Samuelova 25,37

Nábalovo ráno bych nechtěla zažít, ani bez té mrtvice. Jen se do toho zkusme vžít.

Nějaký týpek vás poprosí o jídlo a pití, vy mu ho odmítnete dát, protože prostě nechcete. Vy jídlo nerozdáváte. A vůbec, co si o sobě myslí, vy nejste charita. A jdete si radši zapařit. Ráno se probudíte s kocovinou, takže radši ještě usnete. Když se zmátožíte, řekne vám vaše žena, že mu to jídlo a pití dala a ještě mu přidala. No, koho by mrtvice neranila? Vždyť jste přece jasně řekli, že vy nic nerozdáváte! Nejste charita ani azyl, nic takového! Když už ne mrtvice, tak tlak by vystoupal asi u kdekoho.

Jak tomu předejít? Štědrostí. Tím, být jako Abígajil, která dala víc, než musela. Nehrabat pro sebe jako křeček, ale dávat. Někdy to jde snadno, jindy hůře. Být radostným dárcem, kterého miluje Bůh, není samo sebou. Chce to cvik, sebeovládání, rozhodnutí i poslušnost. Je to ale recept na radost a potěšení.

Dávat a nečekat nic zpět. Rozdávat chudým, těm kteří to potřebují. Vidět potřeby druhých a naplňovat je. K tomu Ježíš volal své učedníky. K tomu volá i mě. K tomu volá i tebe. Vyslyším ho? Vyslyšíš ho?

Tady si dovolím malé upozornění. Nedělej to z vlastní síly. Neopakuj si mantry, citáty, nesnaž se být lepším člověkem bez Boží pomoci. Vyhoříš. Možná ne hned, ale jednou ano. Nechej se proměňovat Duchem svatým, přiznej Bohu, že bez něj na to nemáš. Já si to přiznávám zas a znova. Není to příjemné, ale je to tak. Bez Boha nemám na to být lepším člověkem, být štědrá a ne sobecká. A pokud nevíš, kudy kam, koukni do Bible nebo zajdi do nejbližšího sboru (Nemusí to být katolický kostel, jsou i jiné. Třeba Církev bratrská, Církev bez hranic, Evangelická církev metodistická a řada dalších.) nebo koukni alespoň na stránky hledamboha.cz. Věřím, že ti Hospodin ukáže, kudy se vydat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: