Přísloví 14,1

Moudrá žena buduje svůj dům, kdežto pošetilá jej vlastníma rukama boří.

Bible, Přísloví 14,1

Před více než čtyřmi lety jsem už o tomto psala. Bylo to krátce poté, co jsme se do našeho domku na vesnici přestěhovali. Teď v něm sedím a vzpomínám, kolik práce jsme tu za uplynulé čtyři roky udělali. Je toho hodně. Víc, než bych tehdy čekala. Našla jsem zde dům i domov. Místo, které buduji a chci budovat, a zároveň ho sem tam svým chováním a jednáním bořím. Jak je to možné?

Budovat dům není jen o tom, zda mi na záhoně roste zelenina, na balkoně kvetou muškáty, mám umytá okna, rekonstrukce zdárně pokračuje, ale je i o tom, jaká je zde atmosféra, nálada, zda jsou návštěvy vítány s radostí či nechutí, jak se doma cítí manžel i děti.

A v tomto padám. Mé nálady jsou řízeny hormony více než Bohem. Mé představy o chování druhých (zejména vlastních dětí) převládají nad mírností, pochopením, trpělivostí, pokojem. Ne vždy, samozřejmě. Ale stává se to. Stává se, že na děti křičím, na manžela jsem uštěpačná, ironická.

Mé chování vedoucí k destrukci má dva hlavní společné rizikové faktory. Tím prvním je únava, druhým (a podstatnějším) málo času s Bohem – nad Biblí, v modlitbě, s chválou na rtech.

Jaké rizikové faktory vnímáš u sebe ty?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: